skip navigation

Region I Cups

2021 Championship of Regions

The 2021 Championship of Regions will be hosed by USASA Region II and the Michigan Soccer Association on 20-21 August at the Michigan Stars Sports Complex in Washington, Michigan.

National titles will be played for the following:

  • Werner Fricker Cup, the Amateur Open Championship
  • Gerhard Mengel Cup, the Over-30 Championship
  • National Over-40 Cup
  • National Women's Championship.

Semifinals will be played on Friday evening with the finals on Saturday.

2021 Region I Champions

National Amateur Cup for the Fritz Marth Trophy
Lansdowne Yonkers FC (ENY) 

Werner Fricker Cup - Amateur Open Championship
Lansdowne Yonkers FC (ENY)

Gerhard Mengel Cup - Over-30 Championship 
Christos FC (MD)

National Over-40 Cup
Fairfield GAC (CT)

Region I Women’s Championship
Sidekicks (MA)

Region I Under-23 Championship for the Gus Xikis Trophy
LISFL United (ENY)


2021 National Finals

Saturday, 7 August

National Amateur Cup for the Fritz Marth Trophy
Lansdowne Yonkers FC (ENY) 2:1 Cal FC (CALN)

Venue

Ukrainian American Sport Center
1 Lower State Rd, Horsham, PA 19044

Map Link

2021 Championship of Regions - Schedule

Friday, 20 August

Werner Fricker Cup

  • FC Minneapolis (MN/RII) v ASC New Stars (TXS/RIII)
  • Ann Arbor FC (MI/RII) v Lansdowne Yonkers FC (ENY/RI)

Gerhard Mengel Cup

  • AAC Eagles O30 (IL/RII) v Christos FC (MD/RI)
  • Levski Chicago (IL/RII) v ASC New Stars (TXS/RIII)

National Over-40 Cup

  • AAC Eagles O40 (IL/RII) v TB International (FL/RIII)
  • Jake's Stars Punishers (IL/RII) v Fairfield GAC FC (CT/RI)

Women's National Championship 

  • Rockford Raptors (IL/RII) v Charlotte GAA (NC/RIII)
  • Sidekicks (MA/RI) v Pan World Women (UT/RIV)

Saturday, 21 August

Finals & Consolation matches

2021 Region I Finals

The cups are back this season with six titles to earn in the Region. It culminates the weekend of 19-20 June at the Ukrainian American Sports Center in Horsham, Pennsylvania. The finals schedule is as follows:

Saturday, 19  June

5:00 – National Over-40 Cup
Fairfield GAC (CT) 0:0 (14:13 PK)  Renegades (MDCVA)

7:00 – National Amateur Cup for the Fritz Marth Trophy
Lansdowne Yonkers FC (ENY) 3:1 West Chester United (EPA)

Sunday, 20 June

11:00 – Gerhard Mengel Cup - Over-30 Championship 
NY Pancyprian Freedom (ENY) 2:4 Christos FC (MD)

12:00 – Region I Under-23 Championship for the Gus Xikis Trophy
Jackson Lions FC (NJ) 1:1 (4:5 PK) LISFL United (ENY)

12:30 – Region I Women’s Championship
Sidekicks (MA) 3:2 Rochester Lazers (WNY)

1:00 – Werner Fricker Cup - Amateur Open Championship
Lansdowne Yonkers FC (ENY) 4:2 Clifton Elite (NJ)

Schedules

National Amateur Cup

Schedule, Results & Directions

Werner Fricker Cup

Schedule, Results & Directions

Gerhard Mengel Cup

Schedule, Results & Directions

National Over-40 Cup

Schedule, Results & Directions


Amateur Cup for the Fritz Marth Trophy

  1. Newtown Pride FC (CT/2020)
  2. Vereinigung Erzgebirge (EPA/2020)
  3. West Chester United (EPA/2021)
  4. Lansdowne Yonkers FC (ENY/2021)
  5. Pancyprians Freedoms (ENY/2020)
  6. All Stars United (MD 2021)
  7. Christos FC (MD/2020)
  8. Brockton FC United (MA)
  9. Safira FC (MA)
  10. Sporting 804 (MDCVA)
  11. FC Motown (NJ)
  12. Vistula Garfield SC (NJ)
  13. Steel FC (PAW)

Werner Fricker Cup - Amateur Open Championship

  1. Polonia Falcon (CT)
  2. KO Elites (CT)
  3. Lansdowne Yonkers FC (ENY/2020)
  4. FC Westchester (ENY/2021)
  5. Vereinigung Erzgebirge (EPA)
  6. West Chester United Reserves (EPA)
  7. Christos FC (MD/2020)
  8. Columbia FC (MD/2021)
  9. Providence City FC (MA)
  10. FC International (NH)
  11. Clifton Elite (NJ)
  12. Jackson Lions FC (NJ)
  13. AFC 1863 (WV)

Gerhard Mengel Cup - Over-30 Championship

  1. Danbury United (CT/2020)
  2. Vasco da Gama (CT/2021)
  3. NY Greek Americans (ENY/2020)
  4. NY Pancyprian Freedom (ENY/2021)
  5. Phoenix SC (EPA)
  6. Ukrainian Nationals (EPA)
  7. Christos FC (MD)
  8. Fighting BOBs/Yinz Legends (MD)
  9. Battery Park Gunners (MA)
  10. Safira FC (MA)
  11. Den of Lions (NJ) 
  12. Ironbound Alumni (NJ)

National Over-40 Cup 

  1. Glastonbury Celtic (CT)
  2. Fairfield GAC (CT)
  3. Manhattan Celtic (ENY)
  4. SC Eintracht (ENY)
  5. Vereinigung Erzgebirge (EPA)
  6. West Chester United (EPA)
  7. Christos FC (MD)
  8. Baltimore Kickers (MD)
  9. Safira FC (MA)
  10. Renegades (MDCVA)
  11. Jackson Lions FC (NJ)
  12. Jaguar FC (NJ)